MJESTO:
XV. gimnazija,
Jordanovac 8, Zagreb, 10000
VRIJEME:
Početak programa: 21.04.2023 u 13:00
Kraj programa: 21.04.2023 u 15:00
RADNJA: Otvaranje izložbe digitalnih fotografija nastalih temeljem „prepričanog sadržaja“, definiranih motiva i opisanih pjesničkih slika izabranih pjesama A. G. Matoša uz upotrebu programa iz knjižnice AI alata (Tekst2image). Nakon otvaranja izložbe, održat ćemo okrugli stol na temu: Umjetna inteligencija i kreativnost.
SUDJELUJU:
Marina Irina Barešić, prof., Divna Lončar, prof., Sanja Černko Delerue, prof.
Anica Tkalčević, prof. i dipl. knjižničar, zainteresirani učenici 3. i 4. razreda XV. gimnazije
OSVRT:
U okviru Noći knjige u petak je u školskoj knjižnici XV. gimnazije, Zagreb otvorena izložba "A.G.Matoš očima umjetne inteligencije". Izloženi su radovi koje su stvorili umjetna inteligencija i učenici trećih razreda temeljem “prepričanog sadržaja”, definiranih motiva i opisanih pjesničkih slika izabranih pjesama Antuna Gustava Matoša. Cilj ove izložbe je bio prikazati mogućnosti kreativnog procesa korištenjem programa iz knjižnice AI alata.
Održan je i okrugli stol na temu "Umjetna inteligencija i kreativnost". Cilj okruglog stola je bio otvoriti pitanja vezana za kreativnost, originalnost, likovnost, etičnost i autorska prava izloženih slika generiranih umjetnom inteligencijom. Uz zainteresirane učenike sudjelovali su profesori: Marina Irina Barešić, Divna Lončar, Sanja Černko Delerue, Ivan Kovač i Anica Tkalčević. Sudionici su iz različitih perspektiva i iz okvira različitih znanstvenih disciplina iznijeli svoja mišljenja o korištenju umjetne inteligencije općenito i komentirali izložene slike.
“Likovni radovi stvoreni pomoću umjetne inteligencije na temu Matoševe poezije izražavaju nepovezanost sa suštinom. Primjećuje se oslanjanje na pojedine pojmove, koji manje ili više izmiču kontekstu, prisutna je fragmentarnost i nabrajanje umjesto strukturiranja i cjelovitosti. U prijenosu sadržaja, naročito emocija, prisutna je osakaćenost stihova nemogućnošću detektiranja i izražavanja suptilnih poruka koje pjesnik prenosi na čitatelja. Matoševi stihovi bogatim pjesničkim slikama u čitatelju oblikuju atmosferu čiji tonalitet ove ilustracije promašuju. Promatrajući čisto estetsku komponentu, uočavamo nedosljednost u komponiranju, oblikovanju i primjeni boje. Rezultat je kič i površna ilustrativnost koja za sobom ostavlja prazninu.” – jedan je od zaključaka ovog okruglog stola.
preuzeto sa: https://www.mioc.hr/wp/?p=24900
https://www.mioc.hr/wp/?p=24939
OGANIZATOR:
Prednosti i nedostaci korištenja umjetne inteligencije (AI) u medicini
Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Središnja medicinska knjižnica,Zagreb, 21.04.2023 u 00:01